איתן אילון

בצהרי יום שבת, ה- 23 במאי 2020 הלך מאתנו  בגיל 93 אחד מעמודי התווך של אמנות הקסמים בישראל, איתן אילון. הוא השאיר אחריו מורשת מפוארת של מצוינות אמנותית, נועם הליכות ותרומה בלתי פוסקת לקהילה ולחברה. 

איתן אילון נולד בעיר אנטוורפן שבבלגיה למשפחת תכשיטנים אמידה. עם פרוץ המלחמה עלו בני המשפחה לישראל ונצלו מהשואה. איתן התגייס לבריגדה היהודית ולאחר מכן, עם הקמת מדינת ישראל, התגייס לצה"ל. הוא שירת בצה"ל כאיש קבע ותפקידו האחרון היה נגד המשמעת של מחנה 80 – בסיס האימונים של חטיבת הנח"ל. 

במקביל לשירותו הצבאי טיפח איתן את כישוריו כאמן במה. הוא התמחה בקסמי תקריב (Close-Up), קסמי טרקלין ובנוסף היה מראשוני אמני החושים וקריאת המחשבות. תחת שמות הבמה פרופסור בלק ואיש המחר הופיע איתן  עם מופע כוחות העל שלו בכל במות הארץ. 

השילוב בין הקריירה הצבאית לבין העיסוק האמנותי אפשר לאיתן לפעול כאמן החופשי מהתלות הכלכלית שבאמנותו. חוסר התלות אפשר לו להתמסר להוראת קסמים במהלכה העמיד דורות של אמני קסמים חובבים ומקצועיים.  בנוסף הוא היה בין מקימי מועדון הקוסמים הישראלי אשר לימים התמזג עם האגודה לקידום אמנות הקסמים בישראל מה שזיכה את איתן בתואר נשיא כבוד של האגודה. 

איתן רתם את שליטתו המרשימה בשפות (אנגלית, פלמית, הולנדית, גרמנית, צרפתית, מעט ערבית וכמובן עברית ויידיש) ואת היותו איש העולם הגדול כדי לייסד רשת של קשרים ובריתות בין מועדוני קוסמים בכל רחבי העולם לבין אגודת הקוסמים הישראלית. כהוקרה לפעילות זו הוא זכה לתאריי נשיא כבוד במספר רב של אגודות ומועדוני קוסמים בכל רחבי העולם. איתן ייזכר גם בזכות המצאות ופיתוחים רבים של קסמים שהמפורסם בניהם הוא ה- Hutzpah Book Test.

במסגרת חברותו במסדר הבונים החופשיים, הקדיש איתן זמן ומרץ רב להופעות בהתנדבות וכן להקמת לשכה מיוחדת לבונים חופשיים העוסקים בקסמים – לשכת הודיני אשר זכתה למוניטין בכל רחבי העולם. בשנת 2015, זכה איתן לכבוד מיוחד עם היבחרו כחתן פרס מפעל חיים של איגוד אמני ישראל. הפרס ניתן לו מתוך כבוד והוקרה של קהילת אמני הבמה הישראלית עבור תרומתו ומצוינותו לאורך שנים. 

שותפיו לדרך הקסמים ותלמידיו הרבים יזכרו את איתן אילון כמנהיג, אמן מצוין ומעל הכל כג'נטלמן – מנטש.