רוני שכנאי 1944-2017

שרביט הקסם של רוני נשבר

נדמה שכולנו היינו בערב הקסום הזה, שהיה מלא ברגעים של עצב, געגוע, השראה ותקווה לזכרו של רוני שכנאי, מייסד האגודה. בסרטון הבא תוכלו לראות את הקסמים, את הנאומים החשובים, ואת רגעי השיא של הערב. אם היית באירוע, תשמח לראות שוב את הקסמים ולהתרגש שוב במשך 22 דקות. אם לא היית בערב, תרצה להכין מטפחת כי הסיפורים שמאחורי האיש רוני שכנאי מרגשים וחשובים לכולנו.

מאת אלירון טובי

קוסם אמיתי אינו בוחר לעצמו את שרביט הקסמים. קוסם אמיתי נבחר על ידי השרביט, המסמל את הכוח והעצמה שביד הקוסם. כמו קוסם אמיתי, גם אתה רוני נולדת לקסם וכל חייך הבוגרים מימשת את ייעודך: אמן קסמים על הבמה, מורה מן השורה הראשונה ומנטור עבור רבים מאתנו שבחרו בקריירה של קוסמים מקצועיים ומעל לכל, כמי ששרטט את החזון, ייסד, ובמשך שנים רבות החזיק את הלפיד של האגודה לקידום אמנות הקסמים בישראל.

כמורה, לימדת אותנו שכשעולים על הבמה, חייבים להציג לקהל דבר גדול אחד – האמת. אם משק כנפי היונה המגיחה יש מאין מתוך המטפחת הצבעונית לא מרגשת אותך, אם צליל הטבעות המשתלבות אינו ערב לאוזניך ואם אתה עצמך לא מאמין לסיפור שאתה מספר – לא תוכל להיות קוסם. ללא האמת הפנימית תהיה לכל היותר עושה להטים שבעצם מרמה. ובסופו של דבר אדם מרמה רק את עצמו.

עוד לימדת אותנו כי הקסם תלוי בהיבט הפרקטי. המיומנות הטכנית. השליטה הטכנית בתנועות, שפת הגוף, איכות המכשירים וההופעה האישית. ועל הדברים הללו אמרת לנו - צריך לעבוד! ואנחנו בעקבותיך הלכנו לעבוד. עבדנו כי בשלב מסוים בחיינו רצינו להיות כמוך: אמן טוטאלי החי את אמנותו ועבור אמנותו. בוהמיין מלא קסם אישי, שופע כריזמה ומנותק מהבלי העולם הזה. קוסם אמיתי ומספר סיפורים מחונן.

גם את אגודת הקוסמים לא בחרת לייסד - היה זה הייעוד שלך. זכיתי לעמוד לעזרך בימים היפים הללו מהם זכור לי בעקר דבר אחד: להט העשייה. התשוקה שלך אשר נבעה מאותה תחושת ייעוד, ליצור עבור אמנות הקסמים בישראל סביבת עבודה איכותית ומעצימה. לא איגוד מקצועי. לא מועדון. אגודה לקידום אמנות הקסמים. כרגיל אצלך – האמנות במרכז.

רבים היו שותפיך לעשייה, אך ללא החזון שלך והעובדה שאתה הוא האיש שהצית את הלפיד אשר סביבו התקבצו כולם והפכו אותך למייסד האגודה ונשיאה הגדול. מעולם לא עשית את תורתך קרדום לחפור בו. המניע לעשייתך מעולם לא היה כדי לזכות בפרסום, ביחסי ציבור או בממון. עשית זאת מתוך אהבה וכדי לקבל אהבה.

ועכשיו רוני, מסע הקסם הגיע לסיומו.  אתה נעלמת לנו, כוח הקסם  שבשרביט שלך פג, ואנו שנשארנו כאן נאלצים לכן בעצב רב לשבור אותו בשמך ומתוך כבוד לזכרך. 

היה שלום קוסם יקר. לעולם נזכור אותך, נכבד אותך ונשאב ממך השראה.