קצת היסטוריה

הכל התחיל בשנת 1980. כמה מחברי "מועדון הקוסמים" החליטו כי חייבת להיות התארגנות דמוקרטית של הקוסמים בארץ. התארגנות שבה ההנהלה תיבחר על-ידי חבריה. בהנהגתו של רוני שכנאי, עם קבוצה מכובדת של קוסמים חשובים ופעילים, הוקמה בהתרגשות רבה "האגודה לקידום אמנות הקסמים בישראל".

מערת הקסמים - הגורם המניע

אפריל 1980. התרגשות. פסטיבל הקוסמים הראשון בישראל, מתקיים בהיכל התרבות, בהנחיית דודו טופז. הפסטיבל הופק בעקבות הכרתו של מועדון הקוסמים הישראלי על ידי FISM - הפדרציה הבינלאומית של אגודות קוסמים. פסטיבל הקוסמים הופק ע"י משה טייב ז"ל, רוני שכנאי ואיתן איילון. השלושה, חברי ההנהלה של "מועדון הקסמים הישראלי" – ארגון פרטי השייך ל"מערת הקסמים" - חנות קסמים בהנהלתו של משה טייב ז"ל (נוסדה ב-1970). "מערת הקסמים" שינתה את היחס של הקוסמים בארץ למקצועם. לא עוד מקצוע עתיק, המועבר מאב לבן, שסודותיו נשמרו בקנאות יתרה. "מערת הקסמים" עודדה את ההפריה ההדדית בין הקוסמים והיוותה מקום מפגש שבו יכלו קוסמים ללמוד, לפרוח, להתפתח ולהחליף בינם לבין עצמם סודות מקצועיים.

פסטיבל הקוסמים חולל סערה במדיה. כתבות על קסמים וקוסמים החלו לצוץ בעיתונות כמו פטריות לאחר הגשם. 

הכל התחיל בשנת 1980. כמה מחברי "מועדון הקוסמים" החליטו כי חייבת להיות התארגנות דמוקרטית של הקוסמים בארץ. התארגנות שבה ההנהלה תיבחר על-ידי חבריה.

הלידה

בשנת 1980 (קצת אחרי הפסטיבל) חל פילוג בין חברי מועדון הקסמים, לאחר שמשה טייב הודיע, כי הוא נשיא המועדון לכל החיים והמועדון הינו רכושו הפרטי.

כמה מחברי "מועדון הקוסמים" החליטו כי חייבת להיות התארגנות דמוקרטית של הקוסמים בארץ. מסגרת ציבורית שבה ההנהלה תיבחר על-ידי חבריה. ארגון שאינו תלוי באינטרסים כלכליים פרטיים. בהנהגתו של רוני שכנאי ועוד קבוצה מכובדת של קוסמים חשובים ופעילים, הוקמה בהתרגשות רבה "האגודה לקידום אמנות הקסמים בישראל". ב-5.4.81 התקיים המושב החגיגי הראשון של האגודה במלון דיפלומט, שבו נבחרו ברוב קולות הנשיא הראשון – רוני שכנאי, סגנו – אלירון טובי ויו"ר האגודה – יוסי נטקוביץ'. בערב חגיגי זה נחתמה מגילת היסוד של האגודה. מגילת היסוד עוצבה ונכתבה בעבודת יד על ידי יורם בר סלע. במעמד זה התחייבה הנהלת האגודה לקדם את אמנות הקסמים הישראלית בארץ ובחו"ל ולטפח את דור העתיד על ידי הקמת "השלוחה הצעירה" של האגודה.

בינתיים, ב-1982 עברו מערת הקסמים והמועדון לראשותו של אברהם אנגלשטיין ז"ל, וכמו בכל אגדה, גם פה היה "Happy End" או יותר נכון Happy start. "מכון הקסמים" הישראלי חבר ל"אגודה לקידום אמנות הקסמים בישראל", מתוך האמונה שיחד אפשר להגיע רחוק יותר.

 

הנשיא הגדול

רוני שכנאי זכה בתואר הנשיא הגדול בעקבות תרומתו הייחודית לאגודת הקוסמים. רוני הוא "צבר", שיצא ללמוד כלכלה באנגליה, חזר לארץ והצטרף למשה טייב ב"מועדון הקסמים". רוני, או בכינויו המקצועי "רונלדו", הביא את הסגנון הקלאסי לקוסמים הצעירים. הוא גידל וחינך בישראל דור חדש של קוסמים. ביתו של רוני, היה מקום מפגש לקוסמים, מקום שבו יכלו ללמוד טכניקות, לגבש סגנון אישי, לבנות רוטינות ומופעים, לשלב מוסיקה במופעי הקסמים ועוד.

 

קוסמים בטלוויזיה ובתודעת הציבור

ליאור מנור היה החלוץ עם מופע הטלוויזיה "קלף חזק" – תכנית שבועית בערוץ הראשון ב"פריים טיים". כשנה לאחר מכן אנו רואים מופע נוסף על מסכי הטלוויזיה. הפעם זוג קוסמים – רועי אורון וצביקה טוויק. גם הם מופיעים אחת לשבוע במשך חודשים רבים. אורי אשכנזי יוצא עם תוכנית הטלוויזיה "יש קשר".

בשנים אלה אמנות הקסמים זוכה להד ציבורי נוסף: שלישיית החברים יורם בר סלע, אלירון טובי ודליה פלד כותבים ומוציאים לאור את הספר והקלטת "איקס מיקס טריקס" (בעקבות הצלחת "ספר הקסמים הגדול"), ומשיקים את מבצע קידום המכירות לחפיסות השוקולד של ורד הגליל, "פיקולו מחלק הקסמים". במסגרת יחסי הציבור של "פיקולו מחלק הקסמים" נערכות בכל רחבי הארץ תחרויות לקוסמים צעירים. כמה מהקוסמים הישראלים המפורסמים ביותר הם בוגרי תחרויות אלה (שימי אטיאס, יגאל מסיקה, שמעון נחמני).

הטלוויזיה החינוכית מקיימת את תכנית "רואים 6/6". ליאור מנור ויורם בר-סלע, שכל אחד מהם מלווה ב-4 קוסמים נוספים, מתחרים ביניהם בקסמים. תחרות בין חברים טובים. זו היתה תופעה תקשורתית ייחודית מאחר שהתכנית נמשכה כ-4 שעות.

בשנים לאחר מכן, רון פרשט מופיע מדי שבוע בערוץ 1 בתוכניתה השבועית של מיכל זוארץ. בערוץ 10 מוקרנות התוכניות של נמרוד הראל, "מחשבות נסתרות" ו"בלתי נתפס". בין האורחים היו קוסמים רבים ובינהם אמיר לוסטיג ושימי אטיאס. בתוכנית העוקץ השתתף גם ליאור רוכמן. תוכניות ארוח שונות בטלויזיה אירחו קוסמים רבים, ביניהם דליה פלד, רונן נחמן, גיא זלוטניק ואחרים. בערוץ הילדים הופיעו קוסמים רבים – תומר דודאי, הראל פפו, גיא ברכה ועוד.

 

קוסמים ישראלים בחו"ל

כנראה יש משהו מיוחד בישראליות. כמו בהיי-טק, גם בקסמים. יוזמה, יצירתיות, אומץ לב ואולי קצת חוצפה, מסייעים לקוסמים ישראליים המשתלבים בזירת הקסמים הבינלאומית: יגאל מסיקה, הקוסם הצעיר מנתניה, הופך למומחה עולמי בתחום של ריחוף חפצים. אין כמעט קוסם או דילר בעולם שלא מכיר את יגאל. גיא בבלי ממציא ומשווק קסמים ברחבי העולם. אסי ווינד מופיע בניו-יורק בהצלחה מרובה. חיים גולדנברג כבש את זירת הקסמים בקנדה ומשתתף בסדרת הטלוויזיה MagicMan. עמוס לבקוביץ (קדברא) ז"ל זוכה לתהילה עולמית בזכות מופע היונים שלו שמרגש עד דמעות. עמוס גידל את היונים כבני משפחה והן החזירו לו בסצנה מרשימה ומרגשת.